Barokně renesanční zámeček vznikl z původní tvrze z roku 1542.
Od roku 1801 patřil statek Helmům z Albenreuthu, kteří ho nechali někdy na konci 19. či počátku 20. století romanticky upravit. V jejich majetku zůstaly Nedražice až do roku 1945, poté se stal zámeček majetkem státního statku a sloužil až do 80. let jako byty. Nejvýraznějším pozůstatkem éry komunismu je „vkusně“ umístěná, původně zřejmě rudá a dnes rezavějící hvězda.
Od vyklizení bytů,kdy se stal pro bydlení nebezpečný, je opuštěn a i vzhledem k předchozí nedostatečné údržbě je dnes jeho stav kritický, neboť střechou na několika místech zatéká a došlo k propadení několika stropů a narušení zdiva.
Okolo zámku je mnoho krásných hospodářských budov. Zajímavé byly dvě vstupní brány,dochovala se ovšem pouze jedna.Druhá byla nevhodně přestavěna.
Zajímavé informace o zámku najdete na stránkách Památkového katalogu Národního památkového ústavu >>>
foto červenec 2015
https://mapy.cz/turisticka?x=13.0333142&y=49.6557903&z=17&source=base&id=1702219
Nedražice- Kostelec, okres Tachov, Plzeňský kraj
Nedražice na historické mapě >>>
Zámek Nekrmíř Zámek leží na místě bývalé tvrze, kolem které postupně ve 14. století vznikala vesnice. Celá historie se pojí s rodinou Lobkowiczů. Na místě původní tvrze jedna chytrá podnikavá paní vybudovala zámek. To bylo v 17. století. Pak se časem k zámku přidal pivovar, lihovar, stodola a pár dalších budov, čímž se ze zámku stala taková jakože usedlost. došlo v červnu roku 1895 k prodeji velkostatku JUDr. Stanislavu Wopršálkovi s manželkou Annou a jejímu bratrovi Janu Kesslerovi. Později ho vlastní manželé Wopršálkovi sami. Za jejich vlastnictví dochází k postupné obnově a modernizaci zanedbaného velkostatku.
Tato rodina zde hospodařila i s dalšími pozdějšími spoluvlastníky do roku 1948, kdy bylo celé hospodářství zabaveno Československým státem. V této éře dochází k velkému úpadku a devastaci celého dvora, který se po krátké etapě fungování JZD, přestal využívat úplně. Po restitučním řízení v 90. letech, kdy se zbytky velkostatku opět dostaly do rukou potomků dřívějších majitelů, se dědici rozhodli dvůr prodat. Po neúspěšném pokusu investora o obnovu zámku celý komplex nadále chátrá.
Jednu dobu ho vlastnila plzeňská firma, která z této unikátní památky vytvořila paintballové hřiště. Pokud se v nejbližší době nezajistí alespoň oprava střechy, do které už delší čas zatéká, z celého zámku zbydou jen ruiny, jež poskytnou lidem realistický obraz českého kulturního hyenismu.
Zdroj, kde naleznete podrobný popis historie : https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/681-zamek-nekmir
Zámek je nadále nabízen k prodeji.
Foto červenec 2016
Nekmíř, okres Plzeň-sever, Plzeňský kraj
Nepřístupno.
Zámek Němčice vznikl přestavbou starší renesanční tvrze, postavené Chřepickými z Modlíškovic před r. 1615. Roku 1696 připojeny ke Kraselovu, čímž zde vznikl rodový statek v majetku Dlouhoveských z Dlouhé Vsi. V majetku tohoto rodu pak Němčice zůstaly až do dvacátého století a jejich potomkům byl zámek v restituci navrácen.
Dnešní obdélná budova zámku s na severovýchodní straně přistavěnou kaplí z roku 1727 dodnes skrývá zdivo původní renesanční tvrze do výše 2. patra. Tvrz byla tvořena obvyklou pětiprostorovou dispozicí a dochovaly se z ní i valené klenby s hřebínky a výsečemi v komorách přízemí. Při raně barokní přestavbě Dlohoveských na přelomu 17. a 18. století byla barokně rozšířena.
Zámek i hospodářské budovy jsou však dnes ve špatném stavu. Kamenná zeď již spíše připomíná, že zde kdysi stála. Ve zpustlém anglickém parku se nalézají dva napolo zřícené barokní pavilóny a pasou se zde ovce. Ve dvoře pod zámkem stojí okrouhlá bašta, někdejší šatlava pro robotníky.
V roce 1991 zde sídlí Terapeutická komunita SANANIM, zařízení pro dlouhodobou léčbu drogových závislostí. Za naší návštěvy se zdál zámek prázdný.
Další informace : https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/2598-zamek-nemcice
památkově chráněno od 3. 5. 1958
foto září 2018
Němčice - okres Strakonice - Jihočeský kraj
Nenakonický zámek založil někdy mezi lety 1717-1730 probošt olomoucké kapituly František Ferdinand hrabě Oedt, jehož erb se nyní nachází nad bývalým hlavním vchodem do hlavní zámecké budovy.Během let došlo ještě k několika jeho úpravám...
Také majitelé se od 20.století poměrně střídali .Nějakou dobu byl zámek upraven na byty , také jej vlastnila Státní vědecká knihovna Olomouc .Kdo je jejím nynějším majitelem se nám nepodařilo zjistit. Ale sousedící sýpka vypadá , že je opravována. Se zámkem sousedí také mlýn. Jedna jeho budova je opravena a užívána jako byt, druhá je značně zchátralá.
https://mapy.cz/turisticka?x=17.2765649&y=49.4734456&z=14&source=base&id=1702234&q=nenakonice
Foto zima 2015
Nenakonice-Věrovany, okres Olomouc, Olomoucký kraj
Nepřístupno.
Chátrající trojkřídlý zámek, vzniklý přestavbou původní gotické tvrze ze 14. st., rozšířené Vencelíky z Vrchovišť po r. 1550 o dvě obytná křídla. Další barokní přestavba za Paradiesů, na poč. 18. st. postaven „nový zámek“. Empírové úpravy z r. 1840.
Po roce 1945 jim byl majetek zestátněn a zámek využíval Místní národní výbor jako kanceláře, byty a provozovny. Zanedbání údržby po dobu 40 let pak vyústilo do dnešního žalostného stavu památky, jejíž obnova, započatá v roce 1990, nebyla z finančních důvodů bohužel dokončena.
Za naší návštěvy v březnu 2016 je zámek ve špatném stavu. Je bez oken a bez dveří. Volně se v něm probíhá nejen vítr. Jsou zde vidět pokusy o záchranu, ale jak jsme dohledali, pokusy skončily nedostatkem financí.
Více na hrady.cz >>>
Archivní mapy >>>
https://mapy.cz/zakladni?x=15.0736591&y=49.2393731&z=17&l=0&source=base&id=1702256
Nová Včelnice, okres Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj
Nepřístupno.
Zámek Osová, součást Osové Bítýšky, leží při jižním břehu rybníka Okolníku. Zámek je čtyřkřídlá patrová budova. Nad průjezdem, do kterého vede kamenný most se dvěma oblouky, je hodinová věž. Ráječtí z Mírova dali původní hrad ve 2. polovině 16. století přestavět na renesanční zámek. V roce 1638 poškodil zámek požár. Za Walldorfů byl zámek ve 20. letech 18. století barokně přestavěn. V letech 1797 – 1945 patřil zámek Haugwitzům, kteří jej užívali jako letní sídlo.
V roce 1835 založili severozápadně od zámku rozsáhlý anglický park.
Na zámku se po r. 1945 zastavila pravidelná údržba a objekt chátral. Na konci 60. let 20. století byla vypracována již dříve zmíněná studie adaptace objektu pro potřeby ústavu pro mentálně postižené. Sám návrh stavebních úprav však byl velmi necitlivý.
V r. 1978 došlo k náhradě původní krytiny z pálených hladkých tašek - bobrovek za krytinu z profilovaného plechu.
V roce 1985 byla zahájena jeho adaptace na školicí a rekreační středisko n. p. Škoda Plzeň, ta však zůstala nedokončena.
Další práce na obnově zámku byly zahájeny až v r. 1990 tehdejším správcem objektu, jímž byla 28. základní organizace Českého svazu ochránců přírody. Opravy se od r. 1992 zastavily pro nedostatek finančních prostředků. V obnově střech pokračoval nový vlastník, firma Lexikon s.r.o. z Velkého Meziříčí v 1.1994-1995. Tato firma provedla také další práce.
Zámek Osová v současnosti probíhá postupnou rekonstrukcí.
2008 kompletní oprava střechy
2009 oprava stropů v druhém podlaží
2010 statické zajištění budovy a věže
2011 zpevnění kleneb
V návaznosti na hlavní budovu budou též postupně opraveny menší stavby v areálu, zejména oranžerie a dřívějších zahradních staveb. V současnosti probíhá oprava vstupní budovy před zámkem. Celkovou revitalizací dle dostupných historických map a podkladů projde postupně i bývalý zámecký park a lesovna.
Zámek je veřejnosti uzavřen. My jsme jej zdokumentovali na podzim 2016.
Více zde: http://www.zamekosova.cz/
https://mapy.cz/zakladni?x=16.1940416&y=49.3299513&z=17&l=0&source=base&id=1701780
Osová Bítýška, okres Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina
Nepřístupno.
Čtyřkřídlý patrový zámek s mansardovou střechou a novoklasicistními fasádami stojí v parku na břehu říčky Olešné a je dominantou městečka Paskov. Začal se stavět za Václav z Vrbna v letech 1640 - 1646. V roce 1869 zámek nechal hrabě Mořic po požáru přestavět do dnešní podoby čtyřkřídlého zámku.
Posledním majitelem zámku byl Otto Stolberg. Jeho rodinu komunisté hned po válce v roce 1945 vyvlastnili.
Od padesátých let tam byla onkologická léčebna, která později spadala pod Fakultní nemocnici v Ostravě. V novém tisíciletí nemocnice uvažovala o rekonstrukci. Od záměru ale ustoupila, protože by byla příliš nákladná. Od roku 2004 objekty chátraly a staly se cílem sběračů kovů. Vedení nemocnice bohužel nebylo schopno budovu zámku rekonstruovat, proto přistoupili k vyklizení budovy. Celý zámecký areál byl poškozen zásahy pro potřeby zdravotnictví a zámek i s přilehlým předzámčím potřeboval celkovou rekonstrukci.
Zámek obklopuje park a kdysi honosná zahrada s množstvím cenných soch. Přestože nemocnice neměla o areál zájem, trvalo roky, než se vyřešily všechny sporné majetkové záležitosti a stát majetek nabídl v dražbě.
V roce 2013 město Paskov zámek vydražilo v dražbě za 27 007 777 korun.
„Když jsme zámek převzali v roce 2013, snažili jsme se dělat vše, abychom objekt zachránili před totální likvidací,” informoval starosta města Paskov Petr Baďura.
Od té doby je zámek postupně rekonstruován. Turistům ale sloužit nebude. Stane se sídlem městského úřadu, knihovny a sociálních služeb.
Prvořadé bylo vyřešit havarijní stav rozkradené střechy a také zatékání vody.
Následně proběhla rekonstrukce, jak požadovali památkáři. Bylo nutné navrátit některé přestavby nemocnice tak, jak byly původně.
První etapou bylo zprovoznění obřadní síně v atriu zámku.
V roce 2014 bylo opraveno schodiště a chodby v prvním poschodí, kde byla vybudována galerie.
Dále přišly na řadu příčky, které jsou rušeny velmi opatrnou a šetrnou formou tak, aby se nepoškodil původní stav místností. Na místo nemocničních pokojů, bude postupně vznikat knihovna a centrum vzdělávání pro všechny generace. V nejzdevastovanější objektech patřících k zámku by mělo vzniknout 25 malometrážních bytů pro důchodce. Budou tam bezbariérové přístupy a také komunitní centrum. Senioři by se tam měli stěhovat do roku 2020.
Cílem radnice, která o areál roky za podpory obyvatel usilovala, je vytvořit ze zámku správní centrum. Tím bylo i v minulosti za dob zámeckých pánů. Vedle úřadu tak chtějí radní památku využívat pro vzdělávání a sociální služby.
Park je veřejnosti volně přístupný.
Leden 2017
Historická mapa >>>
Barokní zámek byl postaven v 18.století.
Podle literatury údajně sloužil jako sídlo MNV. Podle dnešního stavu to vypadá, že vedle toho zde byla asi kuchyně a sklad pro státní statek co byl vedle. V přízemí jsou vidět zdemolované místnosti, patro je poměrně zachovalejší - asi kanceláře.
Zámek byl prohlášen kulturní památkou 3.května 1958.
Malý přírodně krajinářský kompozičně nevýrazný park nedochován již v původní podobě, zpustlý.
V současnosti je památkově chráněna pouze jeho východní část, která slouží jako zahrada MŠ. Zbývající část parku (bez památkové ochrany) se rozkládá jihozápadně od zámku. Tento prostor je porostlý náletovou vegetací, neudržovaný, s pozůstatky štěrkovaných cest s obrubníky, prorostlých travou.
Zámek je veřejnosti nepřístupný a podle informací místních snad prodaný.
Zdroj: http://www.hrady.cz/?OID=2537
Foto : červenec 2016
Pňovany na historické mapě >>>
https://mapy.cz/turisticka?x=13.1211982&y=49.7771369&z=17&source=base&id=1702417
Pňovany, okres Plzeň-sever, Plzeňský kraj
Nepřístupno.
Kostelíky z našich cest >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.